SK CZ

Léčební zdroje v lázních Vyšné Ružbachy

V lázních Vyšné Ružbachy se šťastně spojují dva přírodní léčivé faktory, vhodné k léčebnému využití: teplé prameny minerálních vod a příznivé klimatické podmínky.

Léčivá voda v lázních Vyšné Ružbachy patří do skupiny hydrouhličitanovo-síranových, vápenato-hořčíkových, uhličitých, hypotonických minerálních vod. Devět pramenů dává asi 150 litrů minerální vody za sekundu s teplotou od 19°C do 22,3°C.

Nejvydatnějším pramenem lázní Vyšné Ružbachy a zřejmě i nejvydatnějším uhličitým zřídlem v Evropě je pramen "Izabela", který dává až 100 litrů vody za sekundu. Pramen je odborně a svým způsobem ojediněle zachycen. Je hlavním přírodním léčivým zdrojem ve Vyšných Ružbachoch. Zásobuje minerální vodou vodoléčebná zařízení i otevřené letní koupaliště. Kromě hlavního pramene vyvěrá léčivá voda i z dalších pramenů.

Zvláštností v lázních Vyšné Ružbachy je léčivé zřídlo Kráter, pojmenované podle svého charakteristického tvaru. Jeho prameniště má skutečně podobu kráteru naplněného termální vodou. Jezírko obklopuje asi metr vysoký val vápence.

Léčivý účinek přírodní uhličité minerální vody spočívá v tom, že se při koupání pokožkou vstřebává kysličník uhličitý, který rozšířením kožních kapilár způsobuje prokrvení kůže. Druhým přírodním léčivým faktorem je terapeuticky účinné podhorské klima. Vzhledem k nadmořské výšce

617 m a horskému charakteru okolí má účinek dráždivý, popudový, povzbudivý. Otužuje organismus, zvyšuje jeho odolnost, působí na rovnováhu vegetativního nervstva, zlepšuje funkční stav mozkové kůry.

 

Menu

Zajímavé linky